niedziela, 8 grudnia 2013

Dlaczego suknia ślubna jest biała?

      Dlaczego kobiety na całym świecie pragną brać ślub w białej sukni niczym bajkowa Królowa Śniegu? Kolor ten symbolizuje czystość seksualną. Jest to również pewien zwyczaj, który zmieniał się na przestrzeni lat. W dawnych czasach można powiedzieć, że był całkiem inny.

Biel jako oznaka bogactwa
    
      Wydaje się każdemu, że zawsze panowało przekonanie, iż kobieta do ślubu powinna iść w bieli. Biała suknia ślubna przez wieki noszona była po to, aby ukazać bogactwo i wysoki status majątkowy. Dziewictwo nie miało tu nic do rzeczy. Tylko kobiety z zamożnych rodzin ubierały się w biel od stóp do głów, ponieważ kolor ten jest trudny do czyszczenia. To głównie najbogatsze panny mogły pozwolić sobie na zakup stroju jednorazowego użytku. Biedniejsze decydowały się na różnokolorowe kreację, o kroju pozwalającym nosić je i po weselu. Najczęściej po prostu wkładały to, co miały najlepszego w swojej garderobie. Dopiero od początku lat 50-tych XX wieku wiele hollywoodzkich gwiazd i rodzin królewskich brało ślub w białej sukni i to przypieczętowało tę tradycję.
     Jedną z pierwszych, które włożyły białą suknię ślubną, była Maria I Stuart biorąca ślub z Franciszkiem II Walezjuszem. Spowodowało to niestety wielkie oburzenie, ponieważ kolor biały był we Francji barwą żałobną. Taką decyzję traktowano jako zły znak. Ten oryginalny wtedy pomysł powtórzyła królowa Wiktoria Hanowerska, która założyła na swój ślub w 1840 roku strój niczym z bajki o Królowej Śniegu. Wywołała tym istną sensację i w wyższych sferach. Uznano to za ekstrawagancję i niepoważne podejście. Tak więc nie od razu kobiety na całym świecie zaakceptowały taki rodzaj ślubnej mody.

    Biel zyskała popularność na ślubie dopiero za panowania Króla Edwarda, kiedy to Coco Chanel wylansowała swój nowy projekt - kreację do kolan z długim trenem w kolorze białym. Świat natychmiast wtedy oszalał na punkcie białej sukni ślubnej. Z czasem stawała się ona coraz dłuższa i bardziej ozdobna w tiule, koronki i kwiaty. O modzie takiej zadecydowała z pewnością również ekonomia, ponieważ masowa produkcja sprawiła, że ubrania stały się tańsze, a więc również łatwo dostępne dla klas średnich i robotniczych. Nawet niezbyt zamożne kobiety mogły pozwolić sobie nataki zakup sukni, która posłuży tylko raz.

Biel w wymiarze religijnym

     Ślub to dla większości, zwłaszcza katolików, wydarzenie głównie religijne. W tym przypadku również biała suknia ma swój symbol dziewictwa i niewinności. Biel w kościele miała znaczyć już nie bogactwo, ale cnotę panny młodej. Według kościelnych prawideł, kobieta dziewictwo powinna stracić dopiero podczas nocy poślubnej. A welon i biała suknia mają być oznaką czystości i niewinności.
     W dzisiejszych czasach symbolika ta pozostaje dla większości kobiet już bez znaczenia. I tak większość osób stara poznać się bliżej przed ślubem, jak też nie koniecznie bierze się ślub z pierwszym chłopakiem. Także biel dla kobiet to głównie tradycja. Dlatego panny młode coraz częściej wybierają kreacje w kolorze ecru, cappucino, błękitnego, złota czy delikatnego różu. Niekiedy wybierane są suknie ekstrawaganckie i kolorowe. Zamiast welonu we włosach umieszcza się coraz częściej finezyjne kwiaty, kapelusiki, spinki.





























Brak komentarzy :

Prześlij komentarz